Jeżeli chodzi o przemysł chemiczny naszym kraju, to istnieje specyficzny podział tej gałęzi konkretnie na wielorakie dziedziny. Można mówić o klasyfikacji ze względu na typ produkowanych wyrobów. I tak na tej podstawie mowa o przemyśle koksowniczym. Jest to szczególnie silnie rozwijająca się dyscyplina w Zdzieszowicach, w Zabrzu, Wałbrzychu czy Bytomiu. Jest także mocno i dynamicznie działającą branżą w hutach takich jak te w Krakowie, Częstochowie porady prawne dla firm Wrocław oraz Dąbrowie Górniczej. Innym rodzajem gałęzi przemysłu chemicznego w Polsce okazuje się być przemysł petrochemiczny.
W tym przypadku warto wspomnieć o centrach tej kategorii przemysłu, jakimi są Jedlicz, Trzebinia, Płock, a więc miejsca, gdzie znajdują się rafinerii. Jest także mowa o rafinerii w Jaśle, Częstochowie oraz Gdańsku. Do tego dochodzi przemysł nawozów sztucznych, który błyskawicznie wkroczył na rynek zaraz po jego wykrystalizowaniu się i istnieje na szeroką skalę. Jest to chociażby grupa przedsiębiorstw w Puławach, Chorzowie, Grzybowie, Policach, Tarnowie, Kędzierzynie –Koźlu itd. Przemysł sodowy natomiast rozwija się w Polsce w zakładach w Janikowie i Inowrocławiu, zaś przemysł kwasu siarkowego w Zakładach Górniczo-Hutniczych Bolesław S.
A. Warto także wspomnieć o wytwórstwie a także przetwórstwie tworzyw sztucznych, co także jest dobrze prosperującym działem produkcji chemicznej w naszym kraju. Do tego dochodzi przemysł włókien sztucznych i syntetycznych a więc reprezentowany przez zakłady w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu oraz Sochaczewie i Tomaszowie Mazowieckim. Wytwórstwem farb oraz lakierów czyli także środków chemicznych zajmuje się natomiast Wrocław, Dębica czy Cieszyn. Do poddziałów przemysłu chemicznego charakterystycznego dla Polski zaliczyć należy także przemysł środków czystości, przemysł ochrony roślin w tym produkujący środki ochronne i pielęgnacyjne no i rzecz jasna przemysł farmaceutyczny.